Yerelden Globale Logo
Çiğdem Yorgancıoğlu, Pera Palace Kültürel Katmanlar Sergi İzlenimleri

Çiğdem Yorgancıoğlu, Pera Palace “Kültürel Katmanlar” Sergi İzlenimleri

Ekonomist eğitmen ve ülkemizi yurtdışında farklı kıtalarda temsil etmiş, çok kültürlülüğün ve kapsacıyılığın 5 kıtada sesi olmuş, yine farklı kıta ve coğrafyalarda olduğu gibi Türkiye’de de çeşitli sanatsal ve tarihi arkeolojik kazılar sırasında kazı ekiplerinin yanında yer almis  ya da  kazı sonrası bölgelerde incelemelere katılmış sabrın ve emeğin değerini kazılar esnasında bir kez daha deneyimleyerek hissetmiş  çok yönlü dünya gezgini sanatçı (Resim, Tiyatro, Dans, Drama, Koreografi, Edebiyat, Şiir ) Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu, Yeser Art Design Yeşer Yelmez küratörlüğünde Ressam  sanatçı  Şerife Altunbaş’ın 7. kişisel sergisi “Kültürel Katmanlar” açılış öncesi Pera Palace Hotel Galata Fuaye alanında özel davetliler, için düzenlenen  resepsiyon ve kokteyle katıldı.

Yorgancıoğlu Kokteyl esnasında sanatçılar arasında kurulan sanat bağının sohbetleri vesilesiyle Agatha Christie’nin Pera Palace hikayelerini ve Türkiye’deki arkeolojik kazılara Antakya ‘ya kadar Christie’nin yolculuğunu ve içinde Mezopotamya sözü geçen gizemli kitabının hikayesini anlattı .Hikayenin anlatımı esnasında Sanatçı Şerife Altunbaş In eserlerinin verdiği ilhamın yanısıra 6 Şubat depreminin hüznünün verdiği ruh halininin etkileri olduğunu da belirtti. Ben bu sergiye baktığımda tarihin arka salonunu, mutfağını sandık odalarını tavan arasını izliyorum. Höyükler arasından geçiyorum .Çift başlı aslan figürlerinin içinde medeniyetten medeniyete geziyorum dönüşüyorum, Kaya mezarları izlencelerimi anımsıyorum.Bazen define görüyorum. Saklı bir hazine görüyorum. Eserlere bakınca “sanatın binbir halini görüyorum, binbir gece masalı anlatılmaya” 

Dünya genelinde Asya ve Afrika kıtalarında Fillerle ilgili Öksüz Yurtlarını gezen fillerle Taylan Sri Lanka Afrika Malezya gibi farklı coğrafyalarda aynı zamanda bunların içinde nehirde fillerle yüzmek dahil etkinliklere katılmaktan ve fildişi avcılığının önlenmesine (Asya ve Afrika’da ) yönelik çeşitli kampanyalara  destek vermektedir. Şerife Altunbaş’ın medeniyetlerin birleşmesini temsil eden sergisindeki Fil tablosu ile ilgili sanatçının  hikayesi de merak konusu dedi.

Peras Palace Eski Sanatçılarından Çiğdem Yorgancıoğlu Ressam Şerife Altunbaş'ın Kültürel Katmanlar Sergisi Pera'da Eski Tarihi Yeniden Yazdı! (2)

Çiğdem Yorgancıoğlu’nun çeşitli yağlıboya akrilik kanvas üzerine 70x sanatsal çalışmaları Pera Palace Otelde 2004 – 2005 li yıllardan sonra çeşitli müzayedelerde  Eserleri  Librairie de Pera kataloglarında yer aldı . Aynı zamanda bir sanat koleksiyoneri olan Yorgancioglu, Yurtdışından tablolarını alanlara müzayedelerde almış olduğu eserleri hediye etti. Pera Palace 2004  müzayedesinden  en yüksekk peyi vereerek satın Ekrem Kadak tablosunun ise hala kendisinde  olduğunu ve özenle muhafaza ettiğini bildirdi. Açmış olduğu sergilerinde Agatha Christie’nin öykülerinde Pera Palace’Ive kayboluş öyküsünü muhakkak anlatımına ekleyen Yorgancıoğlu; Şerife Altunbaş’ın eserlerine dair” Adeta tarihin derinliklerinde güneşin altında bir arkeolojik kazı gerçekleştirmenin zorlu emeği ile  farklı medeniyet ve kültürlerin katmanlarını  iç içe geçirmiş.

Çağlar boyu Asya kıtasını Avrupa’ya bağlayan  köklü estetik bir kültür kazısının, Neolitik ve Kalkolitik dönemler de dahil arkeolojik buluntuların geleneksellik ve modernite arasında, hele de “yüzyılın felaketi” olarak addedilen 11 ili etkileyen acı depremin yıldönümünün arifesinde tarihin katmanlarının da deprem deprem üstüne kurulduğunu da düşünerek sanatın coşkusuyla, hüznünü aynı anda iç içe geçirerek duygularımızı değiştiren ve dönüştüren sanatçının emekleri  son derece değerli. Daha fazla şey söyleyebilmem için derinlikli ve katmanlı bir  kültür sanat sohbetinin ardından diyebilirim. Önünde fotograf çektiğimiz Roma medeniyetini yansıtan atların Romalılar için olduğu kadar sanatçı için de anlamını bilmek ve anlamak önemli . Sonra tarihin kronolojisi ile sanatçının kendi içindeki ve eserlerindeki kronolojisini de bilmiyorum merak ediyorum. Ressam Sanatçının, ‘’Kültürel Katmanlar’’ sergisi ile nakletmek istediği mesaj  kendi anlatımıyla  “geçmişten günümüze uzanan tarihi yolculukla bir köprü kurup, var olan değerlerimizi sanatın evrensel dili ile gelecek nesillere aktarmak imiş bence bunu olabildiğince  başarmış .Medeniyetler ve mitolojileri buluşmuş. Ayrıca  Sanatçının, burada sanatla sanatçıları buluşturması da  güzel. Zaten sanatın bir işlevi de bu değil mi sanat insanları birleştirir. Yeni sanatçılarla da tanıştım, sohbetlerimiz son derece ilham verici idi. 130 yılı aşkın tarihe tanıklık eden Pera Palace Hotel’de Önümüzdeki günler değerli sanatçı ile Chi Ci Talks’da eserlerini kendi anlatımları ile de dinleyeceğiz ” dedi. 

Kısa sanat sohbetlerden seçkiler: Çiğdem Yorgancioğlu’nun “Pera Palace herhalde bu eserlerden istiyordur şu  anda tam karşımızdaki  tablonun hiç otelden gidesi yok  sanki .Hep burada kalacakmış gibi kök salmış” sözlerinin ardından Şerife Altunbaş zaten o tablonun adı “Pera” Bakın, renkler, motifler kirişler hepsi  Pera’yı yansıtıyor” sözleri dikkat çekici ve güne kalıcı iz bırakanlar arasında idi. 

ÇİĞDEM YORGANCIOĞLU VE PERA PALACE

Çiğdem Yorgancıoğlu’nun çeşitli yağlıboya akrilik kanvas üzerine 70x sanatsal çalışmaları Pera Palace Otelde 2004 – 2005 li yıllardan sonra çeşitli müzayedelerde yer aldı Librairie Pera kataloglarında yer aldı . Aynı zamanda bir sanat koleksiyoneri olan  Yorgancioglu ,Yurtdışından (ABD,Fransa)  tablolarını alanlara müzayedelerde almış olduğu eserleri hediye etti. Pera Palace 2004  müzayedesinden  en yüksekk peyi vereerek satın Ekrem Kadak eseri  tablosunun ise hala kendisinde  olduğunu ve özenle muhafaza  ettiğini bildirdi.Açmış olduğu sergilerinde Agatha Christie’nin öykülerinde Pera Palace’Ive kayboluş öyküsünü muhakkak anlatımına,verdiği eğitim ve konferanslara ,gerçekleştirdiği atölyelere  ekleyen Çiğdem Yorgancıoğlu ; Şerife Altunbaş’ın eserlerine dair ” Adeta tarihin derinliklerinde güneşin altında bir arkeolojik kazı gerçekleştirmenin zorlu emeği ile  farklı medeniyet ve kültürlerin katmanlarını  iç içe geçmiş dedi.

Pera Palace Hotel Galata Fuaye alanında  sergi bugün başlıyor ve  5 Mart tarihine kadar Pazar hariç her gün 13:00-19:00 arası gezilebilir.

Birbirinden güzel ve bakanı tarihin derinlikleri içine alan  sanat çalışmaları tüm davetliler tarafından beğeni ile izlenen Şerife Altınbaş’ın Anadolu topraklarında yaşayan kadim medeniyetlerin kültürünü ve kültür çeşitliliğini yansıtan eserleri  arasında  Hun Türkleri, Selçuklu İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğuna ait taş kabartmalar, duvar freskleri, mozaik, ikonografi ve sembolleri kendine özgü üslubu ile yeniden yorumlayarak sanatına aktaran sanatçı Altunbaş ve Yorgancıoğlu kısa sanat sohbetlerinin yanısıra ilerleyen günlerde bir Cigdem Yorgancioglu Chi Ci Talks -Art-Chi sanat sohbeti  gerçekleştirecektir.  

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1

Toplumun Sınırlarını Zorlayan Kitap 'beni Linç Eder Misiniz' Raflarda
Toplumun Sınırlarını Zorlayan Kitap: ‘Beni Linç Eder Misiniz?’ Raflarda
Çiğdem Yorgancıoğlu Çocuklara Asırlık Cumhuriyet Ve Masallar
Çiğdem Yorgancıoğlu: Çocuklara Asırlık Cumhuriyet ve Masallar
Sanatın Renkli Dünyasına Yolculuk Sİntesİ Sergisi 13. Edisyonu
Sanatın Renkli Dünyasına Yolculuk: SİNTESİ Sergisi 13. Edisyonu
Numan Aykut Şahin'in Çocukluk Anıları Heykellere Yansıyor Hasibe Sergisi
Numan Aykut Şahin’in Çocukluk Anıları Heykellere Yansıyor: Hasibe Sergisi
Müziğinin Temelleri Lise Çağında Ortaya Çıktı Zeyn'el Günbek, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Müziğinin Temelleri Lise Çağında Ortaya Çıktı – Zeyn’el Günbek, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Wellbeing Konferansı 2024 İstanbul’da Gerçekleşti 300 Kişilik Katılımla Sağlık Ve İyi Yaşam
Wellbeing Konferansı 2024 İstanbul’da Gerçekleşti: 300 Kişilik Katılımla Sağlık ve İyi Yaşam
Sma Hastalarına Destek 'kavuşma' Sergisinden Elde Edilen Gelir Bağışlanacak
SMA Hastalarına Destek: ‘Kavuşma’ Sergisinden Elde Edilen Gelir Bağışlanacak
“renk Analizi Uyur Haldeki Tüm Yetenekleri Ortaya çıkartıyor” Ayşe Ayşen Bulut, Eylül Aşkın Ile… Özel Söyleşi
“Renk analizi uyur haldeki tüm yetenekleri ortaya çıkartıyor” Ayşe Ayşen Bulut, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Televizyona Geçiş Yapacak Yılmaz Karaman, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Televizyona Geçiş Yapacak – Yılmaz Karaman, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Geleceğin Şef Adayları Için İlham Verici Uygulamalı Gastronomi Eğitimi
Geleceğin Şef Adayları için İlham Verici Uygulamalı Gastronomi Eğitimi
İşlenmiş Gıdaların Sağlık Ve Ekonomik Yükü
İşlenmiş Gıdaların Sağlık ve Ekonomik Yükü
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Dünya Dural
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Dünya Dural
Disleksi Ve Sanat Farklı Bakış Açılarıyla Next Pera Art Gallery’de
Disleksi ve Sanat: Farklı Bakış Açılarıyla Next Pera Art Gallery’de
Sanatın Kalbi Tunceli’de Atıyor Osman Hamdi Bey Ve 21 Sanatçı
Sanatın Kalbi Tunceli’de Atıyor: Osman Hamdi Bey ve 21 Sanatçı
Yunus Gültekin “işin Içerisinde Bulunmadığınız Hiçbir Derneğe Güvenmeyin” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Yunus Gültekin: “işin içerisinde bulunmadığınız hiçbir derneğe güvenmeyin” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
2024 Roma Bar Show'da Yeni Alkollü İçecek Trendleri Eylül Aşkın İtalya'da
2024 Roma Bar Show’da Yeni Alkollü İçecek Trendleri – Eylül Aşkın İtalya’da
Mine Tugay, Vivamayr’daki Sağlık Kampı Deneyimlerini Paylaştı
Mine Tugay, VIVAMAYR’daki Sağlık Kampı Deneyimlerini Paylaştı
Yys Belgesinin Lojistik Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir
YYS Belgesinin Lojistik Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
“bizdeki Bu Fikir Hırsızlığı Bir Türlü Kurtulamadığımız Bir Olay” Sevtap Çapan, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
“Bizdeki bu fikir hırsızlığı bir türlü kurtulamadığımız bir olay” Sevtap Çapan, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
İmder Ve İsder’in Desteğiyle Yapılacak Fuar 29 Mayıs 1 Haziran Tarihleri Arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde Düzenlenecek.
İMDER ve İSDER’in desteğiyle yapılacak fuar 29 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.
Anadolu’nun Uyanışı Mustafa Kemal'in İzmir'e Taşıdığı Ateş
Anadolu’nun Uyanışı: Mustafa Kemal’in İzmir’e Taşıdığı Ateş
Tev Türkiye Virtüözleri Oda Orkestrası Sanat Ve Müziğin Buluşması
TEV Türkiye Virtüözleri Oda Orkestrası: Sanat ve Müziğin Buluşması
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Ahmet Öcal
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Ahmet Öcal
Hale İsmet, Eylül Zamanı… Next Pera Art Gallery'de Bir Eylül Zamanı... Bölüm 1
Hale İsmet, Eylül Zamanı… Next Pera Art Gallery’de Bir Eylül Zamanı… Bölüm 1
Tolstoy'un İlhamıyla Sinan Demir'in Edebiyat Keşfi Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Tolstoy’un İlhamıyla: Sinan Demir’in Edebiyat Keşfi – Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Nisan Ayında Otellerde Fiyat Artışı Muğla Öne Çıkıyor
Nisan Ayında Otellerde Fiyat Artışı: Muğla Öne Çıkıyor
Depresyon Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar Uzmanların İncelemesi
Depresyon Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar: Uzmanların İncelemesi
Sosyal Etki Zirvesi'24 Eşitlik Arayışında Stk'lar, Vakıflar Ve İş Dünyası Temsilcileriyle Buluşma
Sosyal Etki Zirvesi’24: Eşitlik Arayışında STK’lar, Vakıflar ve İş Dünyası Temsilcileriyle Buluşma
Türkiye’nin Ticaret Potansiyelini Zora Sokan Vize Engeli Asil Transport Co. Yöneticisinin Görüşleri
Türkiye’nin Ticaret Potansiyelini Zora Sokan Vize Engeli: Asil Transport Co. Yöneticisinin Görüşleri
Ahmet Öcal'ın Simulation Of Truth Sergisi Evrim Sanat Galerisi'nde
Ahmet Öcal’ın “Simulation of Truth” Sergisi Evrim Sanat Galerisi’nde
Ece Berker, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Ece Berker, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Gamze Gökçedağ
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Gamze Gökçen
Görkemli Tanıtım Sakhalin İstanbul'un Büyüleyici Akşamı
Görkemli Tanıtım: Sakhalin İstanbul’un Büyüleyici Akşamı
Amonyaksız Saç Boyası Devrimi Farouk Systems Inc.'in Öncülüğü
Amonyaksız Saç Boyası Devrimi: Farouk Systems Inc.’in Öncülüğü
Sanat Filminde Başrol Oynadı! Senem Göktürk, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Sanat Filminde Başrol Oynadı! – Senem Göktürk, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Hr Excellence Mena Summit'te Bordroda Demokratikleşme Vurgusu
HR Excellence MENA Summit’te Bordroda Demokratikleşme Vurgusu
Bahadır Tatlıöz'ün Yönetmenliğinde Nigar Yıldırım'ın 'yandık' Klibi Sürprizlerle Dolu!
“Bahadır Tatlıöz’ün Yönetmenliğinde: Nigar Yıldırım’ın ‘Yandık’ Klibi Sürprizlerle Dolu!
Bkm'nin Yeni Filmi 'bir Cumhuriyet Şarkısı' Ertan Saban'ın Görüntüleri Ortaya Çıktı!
BKM’nin Yeni Filmi ‘Bir Cumhuriyet Şarkısı’: Ertan Saban’ın Görüntüleri Ortaya Çıktı!
Dekolte Ve Boyun Gençliğin Anahtarı Dr. Yasemin Savaş'ın Önerileri!
Dekolte ve Boyun Gençliğin Anahtarı: Dr. Yasemin Savaş’ın Önerileri!
Eskişehir Kitap Fuarı 2024 Kültür Ve Edebiyatın Kalbi Burada Atıyor!
Eskişehir Kitap Fuarı 2024: Kültür ve Edebiyatın Kalbi Burada Atıyor!
Kuantum Bilgisayarlar Klasik Bilgisayarların Ötesindeki Güç
Kuantum Bilgisayarlar: Klasik Bilgisayarların Ötesindeki Güç
İngiltere'de Dil Eğitimi Çiğdem Yorgancıoğlu & Ismara Antunes
İngiltere’de dil eğitimi – Çiğdem Yorgancıoğlu & Ismara Antunes
Turkcell Kapsayıcılığın Hakkını Verdi. Çiğdem Yorgancıoğlu
Turkcell kapsayıcılığın hakkını verdi. Çiğdem Yorgancıoğlu
“sonumu Gördüm” Şarkısını Yolda Yazmış! Ömer Şahan, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
“Sonumu Gördüm” Şarkısını Yolda Yazmış! Ömer Şahan, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Sanatın Gücüyle Kavramları Yeniden Düşünmek Metin Özgör'ün Sergisi
Sanatın Gücüyle Kavramları Yeniden Düşünmek: Metin Özgör’ün Sergisi
Ece Haskan'ın Saklambaç Sergisi Gerçeklik Ve Mecazi Anlamlar Arasında Dans
Ece Haskan’ın Saklambaç Sergisi: Gerçeklik ve Mecazi Anlamlar Arasında Dans
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Can Emre Dağ
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Can Emre Dağ
Dosİder Yönetimi, Ankara Ziyaretinde Epdk Ve Sanayi Bakanlığı Yetkilileriyle Buluştu
DOSİDER Yönetimi, Ankara Ziyaretinde EPDK ve Sanayi Bakanlığı Yetkilileriyle Buluştu
Aspava Geleneksel Türk Sokak Lezzetlerini Keşfetmek İçin Yeni Mekanınız
Aspava: Geleneksel Türk Sokak Lezzetlerini Keşfetmek İçin Yeni Mekanınız
Stil Sahibi Kadınların Buluşması Nur Bilen Yavuzer X Network Kapsül Koleksiyon Lansmanı (1)
Stil Sahibi Kadınların Buluşması: Nur Bilen Yavuzer X NetWork Kapsül Koleksiyon Lansmanı