Yerelden Globale Logo
Enerji Şirketleri Ve Aktivistler Arasındaki Çatışma Gelecekte Petrol Çıkarma Planları

Enerji Şirketleri ve Aktivistler Arasındaki Çatışma: Gelecekte Petrol Çıkarma Planları

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi, gelecekteki fosil yakıtların kaderini belirlemek üzere Dubai’de gerçekleşiyor. Aktivistler, uzmanlar ve birçok ülke, gezegeni ısınmaya neden olan petrol, gaz ve kömürü aşamalı olarak ortadan kaldırma konusunda anlaşmaya varılmasını talep ediyor. Diğer tarafta ise enerji şirketleri ve petrol zengini ülkeler, gelecekte de petrol çıkarmaya devam etmeyi planlıyor.

Bu tartışmaların arka planında, karbon yakalama ve karbon çıkarma teknolojileri bulunuyor. Birçoğu, net sıfır emisyon taahhütlerine ulaşmak için bu teknolojilere güveniyor. Ancak bazı eleştirmenler, teknolojinin endüstriye mevcut durumu sürdürme izni vermek için abartıldığından endişe ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, görüşmelerin başlamasından önce, “Endüstri, dünyanın enerji ihtiyaçlarını ve iklim hedeflerini gerçekten destekleme konusunda taahhütte bulunmalıdır – ki bu, inanılmaz miktarda karbon yakalamanın çözüm olduğu yanılsamasından vazgeçmeyi gerektirir” dedi.

Kömür yakıtlı enerji santralleri ve etanol tesisleri gibi birçok endüstriyel tesis karbon dioksit üretir. Bu sera gazının atmosfere ulaşmasını engellemek için şirketler, bu gazı bacanın dışındaki diğer gazlardan ayırmak için ekipman kurabilir ve bunu yer altında kalıcı olarak depolanabilecekleri bir yere taşıyabilir. Emisyonları azaltmaya çalışan bazı endüstriler bile, kimyasal bir süreç kullanarak CO2 salan çimento üreticileri gibi, muhtemelen her zaman bir miktar karbon üretecektir.

World Resources Institute adlı iklim odaklı kar amacı gütmeyen bir kuruluşta net sıfır emisyonlara ulaşma konusunda uzman Karl Hausker, “Buna bir azaltma teknolojisi diyoruz, atmosferdeki CO2’nin artan konsantrasyonlarını durdurmanın bir yolu” dedi.

Yakalanan karbon, bir araca veya boru hattına taşınabilen bir formda yoğunlaştırılır ve uzun vadeli depolama için yer altına enjekte edilebilecek bir yere taşınır.

Ayrıca, karbon çıkarma da söz konusu. Tek bir yoğun kaynaktan karbon yakalamak yerine, amacımız zaten atmosferde bulunan karbonu uzaklaştırmaktır. Bu, örneğin ormanlar restore edildiğinde zaten gerçekleşir, ancak teknolojinin de kullanılması için bir itişme var. Kimyasalları kullanarak hava geçtikçe karbon dioksiti çeken bir yöntemle bunu yapmak mümkündür.

Bazıları için, karbon çıkarma, yıllar sürecek temiz enerji geçişinde esastır. Örneğin, bazı ülkelerde elektrikli araçlar için önemli kazanımlar olmasına rağmen, benzinli araçlar gelecekte de çalışmaya devam edecek. Ve denizcilik ve havacılık gibi bazı endüstriler tamamen dekarbonize etmek zordur.

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nın karbon girişiminin başkanlığını yapan Jennifer Pett-Ridge, “Emisyonları durdurmanın yanı sıra atmosferde olanları da çıkarmamız gerekiyor” dedi. ABD, sera gazlarının ikinci büyük salımcısı olan bu laboratuvarın liderliğini yapıyor.

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi Fosil Yakıtların Geleceği Tartışılıyor (2)

TEKNOLOJİ NASIL İLERLİYOR?

Birçok uzman, karbonu yakalama ve depolama teknolojisinin işlediğini ancak pahalı olduğunu ve henüz yaygın olarak kullanılmaya başlanmadığını söylüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, dünya çapında yaklaşık 40 büyük ölçekli karbon yakalama projesi bulunuyor ve bunlar yılda yaklaşık 45 milyon metrik ton karbon dioksit yakalıyor. Bu, Küresel Karbon Projesi tarafından toplamda 36,8 milyar metrik ton olarak hesaplanan küresel emisyonların yüzde 0.1’inden daha az bir miktar.

IEA, karbon yakalama tarihini “genellikle karşılanmayan beklentilerle dolu” olarak nitelendirdi. Grup, dünya net sıfır emisyonlara nasıl ulaşabilir inceledi ve rehber yolunun büyük ölçüde fosil yakıt kullanımını azaltmaya dayandığını belirtti. Karbon yakalama, çözümün sadece küçük bir parçası – yüzde 10’dan az – ancak göreceli olarak küçük rolüne rağmen genişlemesi hala programın gerisinde.

Yeni projelerin hızı artıyor ancak önemli engellerle karşılaşıyorlar. ABD’de CO2’yi depolama sitelerine taşıyan boru hatlarına karşı bir muhalefet bulunuyor. Güvenlik bir endişe kaynağıdır; 2020’de Mississippi’de bir CO2 boru hattı patladı ve kar

bon dioksit yayarak yerden solunabilir havayı uzaklaştırdı ve onlarca kişiyi hastanelere gönderdi. Federal hükümet, güvenlik standartlarını iyileştirmek üzerine çalışıyor.

Şirketler, izin almakta da zorlanabilir. Bu yıl Güney Dakota düzenleyicileri, CO2 boru hatlarını Midwest’te bir depolama alanına taşımak için bir inşaat iznini reddetti.

Havadan karbonu doğrudan çıkarma teknolojisi de mevcut, ancak genel uygulaması daha da uzak ve özellikle maliyetlidir.

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi Fosil Yakıtların Geleceği Tartışılıyor (3)

KİM DESTEKLİYOR?

Amerikan Petrol Enstitüsü, petrol ve gazın önümüzdeki on yıllar boyunca kritik bir enerji kaynağı olarak kalacağını belirterek dünya karbon emisyonlarını azaltmak için karbon yakalama teknolojisinin “ekonomi genelinde daha temiz enerji kullanımının anahtarı” olduğunu söylüyor. Çoğu petrol şirketinin net sıfır emisyonlara ulaşma planlarına bakıldığında, çoğu da bir şekilde karbon yakalamaya güveniyor.

Biden yönetimi de karbon yakalama ve çıkarma konusunda daha fazla yatırım istiyor; dünya genelindeki diğer ülkelere kıyasla Amerika’nın daha büyük harcamalarına dayanıyor. Ancak bu, özel finansmanı çekmek için teşviklere ihtiyaç duyan bir endüstridir. Enflasyon Azaltma Yasası, vergi avantajlarını çok daha cömert hale getiriyor. Örneğin, yatırımcılar, atmosferden karbonu çıkaran ve yer altında depolayan her ton için 180 dolarlık bir kredi alabilir. Ve Enerji Bakanlığı, yeni projeleri desteklemek için milyarlarca dolar harcıyor.

Kar Amacı Gütmeyen Karbon Yakalama Koalisyonu’nun İcra Direktörü Jessie Stolark, “Şu anda test edilmiş ve test edilmiş bir teknolojiyi alıp, çok daha geniş bir şekilde ve maliyeti yüksek olan sektörlere uyguluyoruz” dedi.

Yatırım artıyor. Çevre Koruma Ajansı, karbon depolayabilen kuyular için onlarca başvuruyu değerlendiriyor. Louisiana ve Kuzey Dakota gibi yerel liderler, projeleri ve yatırımları çekmek için mücadele ediyor.

Bile sol eğilimli Kaliforniya, karbon yakalama ve doğrudan havadan karbon çıkarma konularını içeren iddialı bir iklim planına sahiptir. Liderler, emisyonları sıfıra indirmenin başka bir yolunun olmadığını söylüyorlar.

KARŞI ÇIKANLAR KİMLER?

Bazı çevreciler, fosil yakıt şirketlerinin karbon yakalamayı hızlandırmak için öncü olduğunu ve hızla petrol, gaz ve kömürü aşamak için bir gerekliliği göz ardı ettiğini savunuyor.

“Bilim için Merkez”de iklim bilimi direktörü olan Shaye Wolf, “Fosil yakıt endüstrisi kendisini tehlikeli ve aldatıcı bir şekilde kanıtlamıştır” dedi.

Diğer sorunlar da var. Bazı projeler, karbon çıkarma hedeflerine ulaşmamıştır. 2021’de ABD Hükümet Sorumluluk Ofisi’nin bir raporu, kömür santrallerinden karbon yakalama ve depolama amacıyla sekiz deneme projesinden sadece birinin raporun yayımlandığı zamanda çalışmaya başladığını belirtti, milyonlarca dolar fonlanmış olmasına rağmen.

Karşıtlar ayrıca, karbon yakalamanın, aksi takdirde daha erken kapanacak bir kirletici tesisi yaşatma potansiyeline hizmet edebileceğini belirtiyor. Bu, özellikle uzun süredir ağır kirlilik yapan tesislere yakın yaşayan daha yoksul, azınlık topluluklarına zarar verebilir.

Ayrıca, ABD’de şu anda yakalanan karbonun çoğunun sonunda yer altına enjekte edildiğini ve daha fazla petrol çıkarmak için kullanıldığını belirtiyorlar; bu süreç “geliştirilmiş petrol kurtarma” olarak adlandırılır.

Hausker, hükümetlerin, fosil yakıt kullanımını azaltacak politikalar belirlemelerinin ve bunlara karbon yakalama ve çıkarma eklemelerinin hayati önem taşıdığını söyledi. “Exxon’a, ‘lütfen, lütfen, fosil yakıt geliştirmeyi bırak’ demeyeceğiz” dedi.

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1

Sma Hastalarına Destek 'kavuşma' Sergisinden Elde Edilen Gelir Bağışlanacak
SMA Hastalarına Destek: ‘Kavuşma’ Sergisinden Elde Edilen Gelir Bağışlanacak
“renk Analizi Uyur Haldeki Tüm Yetenekleri Ortaya çıkartıyor” Ayşe Ayşen Bulut, Eylül Aşkın Ile… Özel Söyleşi
“Renk analizi uyur haldeki tüm yetenekleri ortaya çıkartıyor” Ayşe Ayşen Bulut, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Televizyona Geçiş Yapacak Yılmaz Karaman, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Televizyona Geçiş Yapacak – Yılmaz Karaman, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Geleceğin Şef Adayları Için İlham Verici Uygulamalı Gastronomi Eğitimi
Geleceğin Şef Adayları için İlham Verici Uygulamalı Gastronomi Eğitimi
İşlenmiş Gıdaların Sağlık Ve Ekonomik Yükü
İşlenmiş Gıdaların Sağlık ve Ekonomik Yükü
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Dünya Dural
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Dünya Dural
Disleksi Ve Sanat Farklı Bakış Açılarıyla Next Pera Art Gallery’de
Disleksi ve Sanat: Farklı Bakış Açılarıyla Next Pera Art Gallery’de
Sanatın Kalbi Tunceli’de Atıyor Osman Hamdi Bey Ve 21 Sanatçı
Sanatın Kalbi Tunceli’de Atıyor: Osman Hamdi Bey ve 21 Sanatçı
Yunus Gültekin “işin Içerisinde Bulunmadığınız Hiçbir Derneğe Güvenmeyin” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Yunus Gültekin: “işin içerisinde bulunmadığınız hiçbir derneğe güvenmeyin” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
2024 Roma Bar Show'da Yeni Alkollü İçecek Trendleri Eylül Aşkın İtalya'da
2024 Roma Bar Show’da Yeni Alkollü İçecek Trendleri – Eylül Aşkın İtalya’da
Mine Tugay, Vivamayr’daki Sağlık Kampı Deneyimlerini Paylaştı
Mine Tugay, VIVAMAYR’daki Sağlık Kampı Deneyimlerini Paylaştı
Yys Belgesinin Lojistik Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir
YYS Belgesinin Lojistik Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
“bizdeki Bu Fikir Hırsızlığı Bir Türlü Kurtulamadığımız Bir Olay” Sevtap Çapan, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
“Bizdeki bu fikir hırsızlığı bir türlü kurtulamadığımız bir olay” Sevtap Çapan, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
İmder Ve İsder’in Desteğiyle Yapılacak Fuar 29 Mayıs 1 Haziran Tarihleri Arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde Düzenlenecek.
İMDER ve İSDER’in desteğiyle yapılacak fuar 29 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.
Anadolu’nun Uyanışı Mustafa Kemal'in İzmir'e Taşıdığı Ateş
Anadolu’nun Uyanışı: Mustafa Kemal’in İzmir’e Taşıdığı Ateş
Tev Türkiye Virtüözleri Oda Orkestrası Sanat Ve Müziğin Buluşması
TEV Türkiye Virtüözleri Oda Orkestrası: Sanat ve Müziğin Buluşması
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Ahmet Öcal
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Ahmet Öcal
Hale İsmet, Eylül Zamanı… Next Pera Art Gallery'de Bir Eylül Zamanı... Bölüm 1
Hale İsmet, Eylül Zamanı… Next Pera Art Gallery’de Bir Eylül Zamanı… Bölüm 1
Tolstoy'un İlhamıyla Sinan Demir'in Edebiyat Keşfi Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Tolstoy’un İlhamıyla: Sinan Demir’in Edebiyat Keşfi – Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Nisan Ayında Otellerde Fiyat Artışı Muğla Öne Çıkıyor
Nisan Ayında Otellerde Fiyat Artışı: Muğla Öne Çıkıyor
Depresyon Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar Uzmanların İncelemesi
Depresyon Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar: Uzmanların İncelemesi
Sosyal Etki Zirvesi'24 Eşitlik Arayışında Stk'lar, Vakıflar Ve İş Dünyası Temsilcileriyle Buluşma
Sosyal Etki Zirvesi’24: Eşitlik Arayışında STK’lar, Vakıflar ve İş Dünyası Temsilcileriyle Buluşma
Türkiye’nin Ticaret Potansiyelini Zora Sokan Vize Engeli Asil Transport Co. Yöneticisinin Görüşleri
Türkiye’nin Ticaret Potansiyelini Zora Sokan Vize Engeli: Asil Transport Co. Yöneticisinin Görüşleri
Ahmet Öcal'ın Simulation Of Truth Sergisi Evrim Sanat Galerisi'nde
Ahmet Öcal’ın “Simulation of Truth” Sergisi Evrim Sanat Galerisi’nde
Ece Berker, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Ece Berker, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Gamze Gökçedağ
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Gamze Gökçen
Görkemli Tanıtım Sakhalin İstanbul'un Büyüleyici Akşamı
Görkemli Tanıtım: Sakhalin İstanbul’un Büyüleyici Akşamı
Amonyaksız Saç Boyası Devrimi Farouk Systems Inc.'in Öncülüğü
Amonyaksız Saç Boyası Devrimi: Farouk Systems Inc.’in Öncülüğü
Sanat Filminde Başrol Oynadı! Senem Göktürk, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Sanat Filminde Başrol Oynadı! – Senem Göktürk, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Hr Excellence Mena Summit'te Bordroda Demokratikleşme Vurgusu
HR Excellence MENA Summit’te Bordroda Demokratikleşme Vurgusu
Bahadır Tatlıöz'ün Yönetmenliğinde Nigar Yıldırım'ın 'yandık' Klibi Sürprizlerle Dolu!
“Bahadır Tatlıöz’ün Yönetmenliğinde: Nigar Yıldırım’ın ‘Yandık’ Klibi Sürprizlerle Dolu!
Bkm'nin Yeni Filmi 'bir Cumhuriyet Şarkısı' Ertan Saban'ın Görüntüleri Ortaya Çıktı!
BKM’nin Yeni Filmi ‘Bir Cumhuriyet Şarkısı’: Ertan Saban’ın Görüntüleri Ortaya Çıktı!
Dekolte Ve Boyun Gençliğin Anahtarı Dr. Yasemin Savaş'ın Önerileri!
Dekolte ve Boyun Gençliğin Anahtarı: Dr. Yasemin Savaş’ın Önerileri!
Eskişehir Kitap Fuarı 2024 Kültür Ve Edebiyatın Kalbi Burada Atıyor!
Eskişehir Kitap Fuarı 2024: Kültür ve Edebiyatın Kalbi Burada Atıyor!
Kuantum Bilgisayarlar Klasik Bilgisayarların Ötesindeki Güç
Kuantum Bilgisayarlar: Klasik Bilgisayarların Ötesindeki Güç
İngiltere'de Dil Eğitimi Çiğdem Yorgancıoğlu & Ismara Antunes
İngiltere’de dil eğitimi – Çiğdem Yorgancıoğlu & Ismara Antunes
Turkcell Kapsayıcılığın Hakkını Verdi. Çiğdem Yorgancıoğlu
Turkcell kapsayıcılığın hakkını verdi. Çiğdem Yorgancıoğlu
“sonumu Gördüm” Şarkısını Yolda Yazmış! Ömer Şahan, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
“Sonumu Gördüm” Şarkısını Yolda Yazmış! Ömer Şahan, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Sanatın Gücüyle Kavramları Yeniden Düşünmek Metin Özgör'ün Sergisi
Sanatın Gücüyle Kavramları Yeniden Düşünmek: Metin Özgör’ün Sergisi
Ece Haskan'ın Saklambaç Sergisi Gerçeklik Ve Mecazi Anlamlar Arasında Dans
Ece Haskan’ın Saklambaç Sergisi: Gerçeklik ve Mecazi Anlamlar Arasında Dans
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Can Emre Dağ
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Can Emre Dağ
Dosİder Yönetimi, Ankara Ziyaretinde Epdk Ve Sanayi Bakanlığı Yetkilileriyle Buluştu
DOSİDER Yönetimi, Ankara Ziyaretinde EPDK ve Sanayi Bakanlığı Yetkilileriyle Buluştu
Aspava Geleneksel Türk Sokak Lezzetlerini Keşfetmek İçin Yeni Mekanınız
Aspava: Geleneksel Türk Sokak Lezzetlerini Keşfetmek İçin Yeni Mekanınız
Stil Sahibi Kadınların Buluşması Nur Bilen Yavuzer X Network Kapsül Koleksiyon Lansmanı (1)
Stil Sahibi Kadınların Buluşması: Nur Bilen Yavuzer X NetWork Kapsül Koleksiyon Lansmanı
Arjen Dizisinin Galası Uniq İstanbul'da Yıldızlar Geçidi!
Arjen Dizisinin Galası: UNIQ İstanbul’da Yıldızlar Geçidi!
Bilgisayarların Zekası Peter J. Denning Ve Matti Tedre'den Bilgisayarlar Nasıl Düşünür Kitabı
Bilgisayarların Zekası: Peter J. Denning ve Matti Tedre’den Bilgisayarlar Nasıl Düşünür? Kitabı
Sanatın İzinde İspanya'da Ru Ceylan'ın Konuşan Resimleri Büyülüyor
Sanatın İzinde: İspanya’da Ru Ceylan’ın Konuşan Resimleri Büyülüyor
“dedelerim, Dayım Divan Kurulu üyeleriydi.” Ayçe İşözen, Eylül Aşkın İle.. Özel Söyleşi
“Dedelerim, dayım divan kurulu üyeleriydi.” Ayçe İşözen, Eylül Aşkın İle.. Özel Söyleşi
Karadeniz'in Özgün Sesleri Selim Bölükbaşı'nın Müzikal Yolculuğu
Karadeniz’in Özgün Sesleri: Selim Bölükbaşı’nın Müzikal Yolculuğu
Can Emre Dağ'ın Eserleriyle Estetik Bir Deneyim Bir “dÜŞ” Gördüm
Can Emre Dağ’ın Eserleriyle Estetik Bir Deneyim: “bir “DÜŞ” gördüm”