Yerelden Globale Logo
Ericsson Consumerlab 5g Kullanicilari Daha Iyi Baglanti Icin Ek Ucret Odemeye Hazir 6344.jpg

Ericsson ConsumerLab: 5G Kullanıcıları Daha İyi Bağlantı İçin Ek Ücret Ödemeye Hazır

Ericsson ConsumerLab: 5G Kullanıcıları Daha İyi Bağlantı İçin Ek Ücret Ödemeye Hazır

 

5G’li akıllı telefon kullanıcılarının %20’si, daha yüksek kalitedeki 5G hizmeti için iletişim servis sağlayıcılarına (CSP) ek ücret ödemeyi kabul ediyor.
5G kullanıcılarının, stadyum, arena ve havaalanı gibi büyük mekanlarda yaşadıkları bağlantı sorunları iletişim servis sağlayıcılarını değiştirme olasılıkları üç kat artırıyor.
Ericsson CTO’su Erik Ekudden, ConsumerLab tarafından yapılan 5G araştırmasının şebeke Uygulama Programlama Arayüzleri (API) için iş potansiyelini artırdığını söylüyor.

Ericsson’un ConsumerLab raporuna göre, 5G’li akıllı telefon kullanıcıların beşte biri, daha iyi bağlantı gerektiren uygulamalarda artırılmış hizmet kalitesi ve farklılaştırılmış 5G kullanımı için iletişim servis sağlayıcılarına %11’e varan bir ek ücret ödemeyi kabul ediyor.

Kullanıcı memnuniyeti ve bağlılık odaklı ‘‘5G Değeri: Performansı Değere Dönüştürmek” adlı raporda, dünya genelinde giderek artan sayıda abonenin keyif aldığı 5G teknolojisinin iletişim servis sağlayıcıları için yaratabileceği potansiyel iş değeri analiz ediliyor.

Rapor ayrıca müşterilerin stadyum, arena ve havaalanları gibi mekanlarda 5G bağlantısıyla ilgili yaşadıkları memnuniyetsizliğin, başka bir iletişim servis sağlıyıcıya geçme olasılıklarını üç kata kadar artırabileceğini gösteriyor. 

Bu kapsamlı araştırma, 2019’dan bu yana 5G kullanıcı pazarının gelişimini izleyen Ericsson’un araştırma serisinin bir parçası. Dünya genelinde tahmini 1,5 milyar kişinin görüşlerini yansıtıyor ve yaklaşık 650 milyon 5G kullanıcısı yer alıyor.

Araştırma, özellikle 5G’yi erken benimseyen ülkelerde kullanıcı memnuniyetini etkileyen faktörlerin 5G kapsama alanından ziyade video akış kalitesi, mobil oyun/görüntülü görüşme deneyimi ve 5G hız tutarlılığı gibi alanlara kaydığını gösteriyor.

Ericsson ConsumerLab Başkanı Jasmeet Singh Sethi’ye göre, araştırmaya katılan 5G kullanıcılarının yaklaşık %37’si, iletişim servis sağlayıcıların 5G paketlerinde daha fazla veri kullanımı sunması karşılığında daha yüksek ücret talep etmelerini normal karşılıyor. Ericsson ConsumerLab Başkanı, konuyla ilgili şunları söyledi: “İlginç bir şekilde, araştırmaya katılan 5G’li akıllı telefon kullanıcıların beşte biri, hizmet kalitesi yönünden farklılaştırılmış bir bağlantı tercih ettiğini belirtiyor. 
 Bu kullanıcılar, genel 5G performansıyla yetinmek istemiyor. Özellikle zorlu uygulamalar ve belirli alanlar için özelleştirilmiş, yüksek kalitede ve sürekli bir ağ performansı arıyorlar. Araştırmaya göre, iletişim servis sağlayıcılarının bu imkanı sunması halinde kullanıcılar %11 oranında ek ücret ödemeyi kabul ediyor.”

Sethi’ye göre 5G kullanıcı bağlılığının bir diğer net göstergesi de, kullanıcıların kalabalık yerlerde ve büyük etkinlik mekanlarında yaşadıkları olumlu ve olumsuz bağlantı deneyimleri. “Bu noktada 5G kullanıcılarının birçoğu, kalabalık bir eğlence mekanında ya da havalimanında yaşadıkları deneyimin iyileştirilmesini bekliyor. Aynı zamanda farklılaştırılmış bir kullanım deneyimi sunulmasını talep ediyor. Bu mekanlarda yaşadıkları tecrübeden memnun kalmazlarsa, daha iyi 5G deneyimini sunacak başka bir iletişim servis sağlayıcıya geçme ihtimalleri üç kat daha fazla oluyor” dedi.

Raporla ilgili değerlendirmede bulunan Ericsson CTO’su Erik Ekudden, kullanıcıların beklentilerini karşılamak adına şebeke Uygulama Programlama Arayüzlerinin (API) sunduğu imkanların altını çizdi. “İçinde bulunduğumuz 5G çağında, şebeke API’ları, yazılım ve uygulama geliştiricilere kullanımı kolay ve rahat arayüzler sağlıyor. Ayrıca şebeke özelliklerine de erişim imkanı sunuyor. Tüketicilerin yeni özellikler ve farklılaştırılmış hizmet kalitesi için ilave ücret ödemeye istekli oldukları göz önünde bulundurulduğunda, bu API’ların sektörü değiştirme potansiyeli olduğunu görüyoruz. API’lar, geliştiricilerin, yüksek kalitede kullanıcı deneyimi sunması için 5G özelliklerine erişebildikleri bir ortam yaratıyor. Ayrıca API’lar, iletişim servis sağlayıcıların şebekelerinin potansiyel değerini ortaya çıkararak yeni gelir kaynakları yaratmalarını sağlıyor” dedi.

Raporla İlgili Ek Bilgiler

Raporda 4K, 360 derece görüntüleme, çoklu video oynatma ve artırılmış gerçeklik (AR) gibi gelişmiş video uygulamalarının 5G paketlerine dahil edilmesinin 5G kullanıcı etkileşimini ve buna bağlı mobil veri tüketimini nasıl artırdığı incelendi. 

5G kullanıcılarının gelişmiş video uygulamalarında geçirdikleri süre, son iki yılda ortalama %47 arttı. Ayrıca artırılmış gerçeklik (AR) uygulamalarının günlük kullanıcı sayısı 2022’nin sonundan bu yana iki katına çıktı.

ConsumerLab raporunda dört konu vurgulanıyor:

5G’de kullanıcı memnuniyeti artık yalnızca kapsama alanına bağlı değil. 5G’nin dış mekandaki kapsama alanı ve bağlantı hızı, yeni kullanıcılar için halen önemli bir faktör. Ancak 5G’nin nüfusun % 80 ve daha fazlası tarafından kullanıldığı pazarlarda, uzun süreli 5G kullanıcıları video kalitesi, uygulamaların yükleme hızı gibi diğer faktörlere öncelik veriyor.

5G, kullanıcıları video akışı ve artırılmış gerçeklik (AR) kullanımını yeniden şekillendiriyor. Yeni formatların kullanımı ve 5G veri kullanımı, iletişim servis sağlayıcıların zengin medya içeriklerini 5G paketlerine dahil etmesiyle giderek artırıyor. 

5G’nin belirli mekanlardaki performansı, tüketici bağlılığında rol oynuyor. 5G’nin kullanılmaya başlamasından bu yana, araştırma kapsamındaki 28 pazarda yer alan kullanıcıların yaklaşık yüzde 17’si, 5G bağlantı performansıyla ilgili sorunlar yüzünden iletişim servis sağlayıcılarını değiştirdi. Stadyumlar, arenalar ve havalimanları gibi kalabalık mekanlarda yaşanan 5G deneyimi, önemli bir faktör. 

5G kullanıcıları, farklılaştırılmış bağlantı deneyimi için daha fazla para ödemeye hazır. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 20’si, farklılaştırılmış 5G bağlantısı talep ediyor. Üst düzey bağlantı kalitesine öncelik veren bu kullanıcılar, yüksek ağ performansı sunan bir 5G paketi için yüzde 11’e varan oranda ekstra ücret ödemeyi kabul ediyor.

Metodoloji

2023’ün Mayıs-Haziran ayları arasında gerçekleştirilen araştırmada, 28 ülkede 37.000’den fazla kullanıcıyla görüşüldü. Araştırma, 650 milyon 5G kullanıcısı da dahil yaklaşık 1,5 milyar kişinin görüşleri yer alıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1

Toplumun Sınırlarını Zorlayan Kitap 'beni Linç Eder Misiniz' Raflarda
Toplumun Sınırlarını Zorlayan Kitap: ‘Beni Linç Eder Misiniz?’ Raflarda
Çiğdem Yorgancıoğlu Çocuklara Asırlık Cumhuriyet Ve Masallar
Çiğdem Yorgancıoğlu: Çocuklara Asırlık Cumhuriyet ve Masallar
Sanatın Renkli Dünyasına Yolculuk Sİntesİ Sergisi 13. Edisyonu
Sanatın Renkli Dünyasına Yolculuk: SİNTESİ Sergisi 13. Edisyonu
Numan Aykut Şahin'in Çocukluk Anıları Heykellere Yansıyor Hasibe Sergisi
Numan Aykut Şahin’in Çocukluk Anıları Heykellere Yansıyor: Hasibe Sergisi
Müziğinin Temelleri Lise Çağında Ortaya Çıktı Zeyn'el Günbek, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Müziğinin Temelleri Lise Çağında Ortaya Çıktı – Zeyn’el Günbek, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Wellbeing Konferansı 2024 İstanbul’da Gerçekleşti 300 Kişilik Katılımla Sağlık Ve İyi Yaşam
Wellbeing Konferansı 2024 İstanbul’da Gerçekleşti: 300 Kişilik Katılımla Sağlık ve İyi Yaşam
Sma Hastalarına Destek 'kavuşma' Sergisinden Elde Edilen Gelir Bağışlanacak
SMA Hastalarına Destek: ‘Kavuşma’ Sergisinden Elde Edilen Gelir Bağışlanacak
“renk Analizi Uyur Haldeki Tüm Yetenekleri Ortaya çıkartıyor” Ayşe Ayşen Bulut, Eylül Aşkın Ile… Özel Söyleşi
“Renk analizi uyur haldeki tüm yetenekleri ortaya çıkartıyor” Ayşe Ayşen Bulut, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Televizyona Geçiş Yapacak Yılmaz Karaman, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Televizyona Geçiş Yapacak – Yılmaz Karaman, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Geleceğin Şef Adayları Için İlham Verici Uygulamalı Gastronomi Eğitimi
Geleceğin Şef Adayları için İlham Verici Uygulamalı Gastronomi Eğitimi
İşlenmiş Gıdaların Sağlık Ve Ekonomik Yükü
İşlenmiş Gıdaların Sağlık ve Ekonomik Yükü
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Dünya Dural
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Dünya Dural
Disleksi Ve Sanat Farklı Bakış Açılarıyla Next Pera Art Gallery’de
Disleksi ve Sanat: Farklı Bakış Açılarıyla Next Pera Art Gallery’de
Sanatın Kalbi Tunceli’de Atıyor Osman Hamdi Bey Ve 21 Sanatçı
Sanatın Kalbi Tunceli’de Atıyor: Osman Hamdi Bey ve 21 Sanatçı
Yunus Gültekin “işin Içerisinde Bulunmadığınız Hiçbir Derneğe Güvenmeyin” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Yunus Gültekin: “işin içerisinde bulunmadığınız hiçbir derneğe güvenmeyin” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
2024 Roma Bar Show'da Yeni Alkollü İçecek Trendleri Eylül Aşkın İtalya'da
2024 Roma Bar Show’da Yeni Alkollü İçecek Trendleri – Eylül Aşkın İtalya’da
Mine Tugay, Vivamayr’daki Sağlık Kampı Deneyimlerini Paylaştı
Mine Tugay, VIVAMAYR’daki Sağlık Kampı Deneyimlerini Paylaştı
Yys Belgesinin Lojistik Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir
YYS Belgesinin Lojistik Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
“bizdeki Bu Fikir Hırsızlığı Bir Türlü Kurtulamadığımız Bir Olay” Sevtap Çapan, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
“Bizdeki bu fikir hırsızlığı bir türlü kurtulamadığımız bir olay” Sevtap Çapan, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
İmder Ve İsder’in Desteğiyle Yapılacak Fuar 29 Mayıs 1 Haziran Tarihleri Arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde Düzenlenecek.
İMDER ve İSDER’in desteğiyle yapılacak fuar 29 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.
Anadolu’nun Uyanışı Mustafa Kemal'in İzmir'e Taşıdığı Ateş
Anadolu’nun Uyanışı: Mustafa Kemal’in İzmir’e Taşıdığı Ateş
Tev Türkiye Virtüözleri Oda Orkestrası Sanat Ve Müziğin Buluşması
TEV Türkiye Virtüözleri Oda Orkestrası: Sanat ve Müziğin Buluşması
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Ahmet Öcal
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Ahmet Öcal
Hale İsmet, Eylül Zamanı… Next Pera Art Gallery'de Bir Eylül Zamanı... Bölüm 1
Hale İsmet, Eylül Zamanı… Next Pera Art Gallery’de Bir Eylül Zamanı… Bölüm 1
Tolstoy'un İlhamıyla Sinan Demir'in Edebiyat Keşfi Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Tolstoy’un İlhamıyla: Sinan Demir’in Edebiyat Keşfi – Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Nisan Ayında Otellerde Fiyat Artışı Muğla Öne Çıkıyor
Nisan Ayında Otellerde Fiyat Artışı: Muğla Öne Çıkıyor
Depresyon Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar Uzmanların İncelemesi
Depresyon Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar: Uzmanların İncelemesi
Sosyal Etki Zirvesi'24 Eşitlik Arayışında Stk'lar, Vakıflar Ve İş Dünyası Temsilcileriyle Buluşma
Sosyal Etki Zirvesi’24: Eşitlik Arayışında STK’lar, Vakıflar ve İş Dünyası Temsilcileriyle Buluşma
Türkiye’nin Ticaret Potansiyelini Zora Sokan Vize Engeli Asil Transport Co. Yöneticisinin Görüşleri
Türkiye’nin Ticaret Potansiyelini Zora Sokan Vize Engeli: Asil Transport Co. Yöneticisinin Görüşleri
Ahmet Öcal'ın Simulation Of Truth Sergisi Evrim Sanat Galerisi'nde
Ahmet Öcal’ın “Simulation of Truth” Sergisi Evrim Sanat Galerisi’nde
Ece Berker, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Ece Berker, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Gamze Gökçedağ
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Gamze Gökçen
Görkemli Tanıtım Sakhalin İstanbul'un Büyüleyici Akşamı
Görkemli Tanıtım: Sakhalin İstanbul’un Büyüleyici Akşamı
Amonyaksız Saç Boyası Devrimi Farouk Systems Inc.'in Öncülüğü
Amonyaksız Saç Boyası Devrimi: Farouk Systems Inc.’in Öncülüğü
Sanat Filminde Başrol Oynadı! Senem Göktürk, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Sanat Filminde Başrol Oynadı! – Senem Göktürk, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Hr Excellence Mena Summit'te Bordroda Demokratikleşme Vurgusu
HR Excellence MENA Summit’te Bordroda Demokratikleşme Vurgusu
Bahadır Tatlıöz'ün Yönetmenliğinde Nigar Yıldırım'ın 'yandık' Klibi Sürprizlerle Dolu!
“Bahadır Tatlıöz’ün Yönetmenliğinde: Nigar Yıldırım’ın ‘Yandık’ Klibi Sürprizlerle Dolu!
Bkm'nin Yeni Filmi 'bir Cumhuriyet Şarkısı' Ertan Saban'ın Görüntüleri Ortaya Çıktı!
BKM’nin Yeni Filmi ‘Bir Cumhuriyet Şarkısı’: Ertan Saban’ın Görüntüleri Ortaya Çıktı!
Dekolte Ve Boyun Gençliğin Anahtarı Dr. Yasemin Savaş'ın Önerileri!
Dekolte ve Boyun Gençliğin Anahtarı: Dr. Yasemin Savaş’ın Önerileri!
Eskişehir Kitap Fuarı 2024 Kültür Ve Edebiyatın Kalbi Burada Atıyor!
Eskişehir Kitap Fuarı 2024: Kültür ve Edebiyatın Kalbi Burada Atıyor!
Kuantum Bilgisayarlar Klasik Bilgisayarların Ötesindeki Güç
Kuantum Bilgisayarlar: Klasik Bilgisayarların Ötesindeki Güç
İngiltere'de Dil Eğitimi Çiğdem Yorgancıoğlu & Ismara Antunes
İngiltere’de dil eğitimi – Çiğdem Yorgancıoğlu & Ismara Antunes
Turkcell Kapsayıcılığın Hakkını Verdi. Çiğdem Yorgancıoğlu
Turkcell kapsayıcılığın hakkını verdi. Çiğdem Yorgancıoğlu
“sonumu Gördüm” Şarkısını Yolda Yazmış! Ömer Şahan, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
“Sonumu Gördüm” Şarkısını Yolda Yazmış! Ömer Şahan, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Sanatın Gücüyle Kavramları Yeniden Düşünmek Metin Özgör'ün Sergisi
Sanatın Gücüyle Kavramları Yeniden Düşünmek: Metin Özgör’ün Sergisi
Ece Haskan'ın Saklambaç Sergisi Gerçeklik Ve Mecazi Anlamlar Arasında Dans
Ece Haskan’ın Saklambaç Sergisi: Gerçeklik ve Mecazi Anlamlar Arasında Dans
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Can Emre Dağ
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Can Emre Dağ
Dosİder Yönetimi, Ankara Ziyaretinde Epdk Ve Sanayi Bakanlığı Yetkilileriyle Buluştu
DOSİDER Yönetimi, Ankara Ziyaretinde EPDK ve Sanayi Bakanlığı Yetkilileriyle Buluştu
Aspava Geleneksel Türk Sokak Lezzetlerini Keşfetmek İçin Yeni Mekanınız
Aspava: Geleneksel Türk Sokak Lezzetlerini Keşfetmek İçin Yeni Mekanınız
Stil Sahibi Kadınların Buluşması Nur Bilen Yavuzer X Network Kapsül Koleksiyon Lansmanı (1)
Stil Sahibi Kadınların Buluşması: Nur Bilen Yavuzer X NetWork Kapsül Koleksiyon Lansmanı